قلعه امامزاده زيد


قعه امامزاده زيد در بازار تهران،  هتل رودكي بين چارسوق كوچك و انتهاي بازار كفاشيا قرار دارد. بقعه امامزاده زيد تهران، مدفن و آرامگاه سيد زيد بن علي (زين العابدين) بن حسين بن علي (ع) است كه داراي صحن و ايوان، رواق آئينه كاري، گنبد كاشي كاري و متعلقاتي ديگر است. بناي اصلي بقعه امامزاده زيد تهران، متعلق به عهد صفويه و اوايل قرن دهم هجري است اما صحن ايوان، گنبد و ديگر قسمتهاي جديد آن در اواسط قرن سيزدهم هجري ساخته شده است. يك سنگ قبر مرمرين كه نام لطفعلي خان زند را بر خود دارد، در ايوان جنب بقعه امامزاده زيد تهران نصب شده كه هتل پارس تهران احتمال مي‌رود مدفن شاهزاده شجاع زند باشد. در نزديكي بقعه، اتاق آئينه كاري ديگري وجود دارد كه آرامگاه تعدادي از مشاهير است. كاشي كاري گنبد، تعمير مجدد ايوان، آئينه كاري رواق حرم و آرامگاه مجاور آن در سالهاي ۱۳۱۵ و ۱۳۱۶ شمسي انجام شده است


ادامه مطلب
نوشته شده توسط حفاري | ۱۳ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۶:۰۹ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

كوه بي بي شهربانو تهران


در دامنه جنوبي كوه ري كه به كوه بي‌بي شهربانو مشهور است، در جنوبي‌ترين حد قصران، بقعه‌اي است با گنبد مينايي رنگ. بقعه بي‌بي شهربانو به روايتي، محل آرامگاه مادر حضرت سجاد امام چهارم عليه السلام و دختر يزدگرد سوم ساساني است. در هتل مشهد تهران مقابل اين بقعه بي‌بي شهربانو بر دامنه شمالي كوه، قلعه زردشتيان (برج خاموشي) واقع است كه در زمانهاي گذشته پيروان زردشت، مردگان خود را در آن قرار مي‌دادند. در قسمت غربي اين كوه- در شرق كارخانه سيمان- از قديم تا چند سال پيش چهار بناي سنگي مكعبي شكل قرار گرفته بود كه وسط آنها حفرهاي خالي وجود داشت. اين بناها كه در سالهاي گذشته به دست سنگ فروشان سودجو خراب شده است، بي‌گمان استودان زردشتيان بود. هتل مرواريد تهران جايي كه در آن استخوان مرده‌هاي خود را براساس آموزه‌هاي ونديداد اوستا مي‌گذاشتند. در جنوب شرقي بقعه بي‌بي شهربانو، استودان بزرجوميد بر فراز تپه نقاره‌خانه واقع شده است. مشخصات بنا چنين است.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط حفاري | ۱۳ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۶:۰۱ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

بقعه سيد اسماعيل تهران


بقعه سيد اسماعيل در محله چال ميدان به طرف جنوب شرقي، ميان خيابان پانزه خرداد (بوذرجمهري) و خيابان مولوي واقع شده است.  هتل البرز تهران بناي كنوني بقعه سيد اسماعيل ، مربوط به زمان محمدشاه است. كتيبه‌اي در آن موجود است كه تاريخ ذي الحجه سال ۱۲۶۲ هجري قمري را نشان مي‌دهد و ايوان و حرم و رواق آن از دوره قاجار بر جاي مانده است. در غرب حرم  سيد اسماعيل ، يعني در قسمت بالاي سر مرقد، يك در منبت كاري زيبا و قديمي به طول ۱۶۲ سانتي متر و عرض ۶۶ سانتي متر نصب شده است. روي اين در، كتيبه‌اي است به خط خوش نستعليق كه روي ترنج‌هاي منبت كاري بالا و پايين هر دو لنگه در، به طور برجسته به چشم مي‌خورد. كتيبه‌هاي ديگري نيز به هتل جهان تهران خط نسخ برجسته بالاي در وجود دارد كه تاريخ آن جمادي الاول سال ۸۸۶ هجري قمري است (دوره آق قويونلو)؛ ظاهراً اين قديمي‌ترين تاريخي است كه در بناهاي كهنه تهران ديده مي‌شود.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط حفاري | ۱۳ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۵:۵۱ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

بقعه امامزاده يحيي


بقعه امامزاده يحيي در جنوب شرقي محله عودلاجان تهران در كوچه امامزاده يحيي واقع است. كوي امامزاده يحيي گوشه‌اي از ناحيه عودلاجان است هتل پرشيا تهران كه به سبب وجود بقعه امامزاده يحيي به اين نام خوانده مي‌شود؛ اين محل تا خيابان ري فاصله چنداني ندارد. اين بنا در پاييز سال ۱۳۲۰ شمسي از روي نقشه قديمي بنا و با همان ابعاد بازسازي شد. بناي قديمي، شامل برج خشتي هشت ضلعي از عصر مغول بود كه يك گنبد آجري ۱۲ ضلعي بالاي آن قرار داشت و در سال ۱۳۱۸ آن را ويران كردند. در بقعه امامزاده يحيي ، يك صندوق مرقد عتيقه و نفيس با تاريخ ۸۹۵ هجري نصب هتل ايرانشهر تهران شده است. اين صندوق به طول ۲/۵ متر و عرض ۱/۰۶ متر و ارتفاع ۱/۱۸ متر است كه روي بدنه اطراف آن كتيبه‌هاي متعدد وجود دارد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط حفاري | ۱۳ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۵:۴۲ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

معرفي گروه هتل هاي هيلتون


مجموعه اقامتي هتل هيلتون (Hilton)، يك برند جهاني مجموعه هتل‌هاي زنجيره‌اي است كه تا رزرو هتل سال 2017 بيش از 570 هتل و مجموعه اقامتي در 85 كشور در 6 قاره جهان دارد. اين شركت امروزه توسط شركت هيلتون ورلدوايد در لس آنجلس، كاليفرنيا اداره مي‌شود. براي ديدن شعبه‌هاي هتل هيلتون و رزرو هتل خارجي مي‌توانيد از خدمات سايت فلايتيو استفاده كنيد. تاريخچه هتل هيلتون گروه هتل هاي هيلتون در سال 1919 با نام هتل موبلي توسط كنراد هيلتون تأسيس شد. كنراد هيلتون كه رزرو هتل مؤسس پيشتاز يكي از بزرگترين هتل‌هاي زنجره‌اي جهان است، پس رزرو هتل از بازگشت از جنگ جهاني دوم و از دست دادن پدرش به تگزاس رفت و با مالك هتل موبلي آشنا شد كه چون از عهده اداره  هتلش برنمي‌آمد آن را به قيمت بسيار پايين مي‌فروخت. كنراد هيلتون با خريد اين هتل وارد صنعت هتلداري شد و با اداره درست و دقيق آن، آن را به هتلي خوب و باكيفيت تبديل كرد. اما اولين هتلي كه هيلتون نام خود را روي آن گذاشت، دالاس هيلتون بود كه درسال 1925 ساخته شد. درسال 1939 نيز كنراد هيلتون اولين هتلش درخارج از تگزاس را در نيومكزيكو بنا كرد و درسال 1943 با خريد دو هتل با نام روزولت پلازا، شركت هيلتون را به عنوان اولين مجموعه هتل‌هاي زنجيره‌اي آمريكا معرفي كرد. در سال 1949 كنراد هيلتون بزرگترين و مجلل‌ترين هتل معروف نيويورك به نام والدروف استوريارا خريداري كرد و با توسعه تجارت خود در خارج رزرو هتل از ايالات متحده، اولين هتل هيلتون را در سال 1953 در رزرو هتل مادريد افتتاح كرد. در سال 1954 نيز گروه هيلتون با خريد هتل‌هاي استتلر به مبلغ 111 ميليون دلار، بزرگ‌ترين معامله املاك تا آن زمان را به نام خود ثبت كرد. پس از آن نيز اين شركت با توافقنامه‌هايي اجازه استفاده انحصاري رزرو هتل از اين نام را در ساير كشورها دريافت كرد و خدمات خود را افزايش داد. با ادغام هيلتون بين‌المللي توسط شركت هتل‌هاي هيلتون در مارس 2006، اين هتل به بزرگ‌ترين نام تجاري لوكس درخانواده هيلتون تبديل شد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط حفاري | ۱۳ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۵:۲۸ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

اصول ساخت يك آگهي خوب


يك آگهي خوب در درجه اول بايد توجه مخاطب را جلب و سپس او را بدان محصول آگهي رايگان علاقمند سازد. سپس تمايل او را براي پيگيري موضوع افزايش دهد و بالاخره همان آگهي خوب آگهي رايگان باعث فروش كالا، خدمت يا ايده مورد نظر شود.

در ساخت يك آگهي خوب بايد پنج اصل اساسي زير مورد توجه قرار گيرد:

اصل اول طرح مناسب

يك آگهي خوب بايد داراي طرح مناسب باشد؛ اين آگهي رايگان طرح مي تواند عكس، نقاشي يا حروف چاپي باشد كه به عنوان عناصر گرافيگي مورد استفاده قرار مي گيرد.

در انتخاب طرح مناسب نكات زير را همواره مدنظر داشته باشيد:

از طرحهاي ساده استفاده كنيد. استفاده آگهي رايگان از يك عنصر هنري واحد، بيشترين تاثير را دارد. به خصوص در آگهي هاي كوچك كه جا و فضا، ارزش بيشتري دارد.

شرح عكس را زير تصوير بگذاريد تا مخاطب آگهي رايگان بداند دنبال چيست.

خواسته و تقاضاي مخاطب را در طرح جاي دهيد.

قبل و بعد از عكسها، از عناصر ديگري آگهي  رايگان غير از كلمه و متن استفاده كنيد تا عكس و طرح، خود را بهتر نشان دهد.

استفاده از تصوير محصول در آگهي، معمولاً در فروش آن تاثير بيشتري دارد.

اگر طراح و گرافيست در اختيار نداريد تا مي توانيد از صحنه ها، سايه ها و ابزار مناسب استفاده كنيد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط حفاري | ۱۳ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۵:۱۸ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

هتل ارم تهران


هتل بزرگ ارم در شمال پايتخت با منظره‌اي چشم نواز و به دور از زندگي شهري و در منطقه‌اي خوش آب و هوا واقع شده است. قرار گرفتن در كنار اتوبان‌ها و بزرگراه‌ها اين هتل را منحصر به فرد كرده است، به گونه‌اي كه دسترسي به مراكز اداري شهر را در كمترين زمان، ممكن ساخته است و داراي امكاناتي نظير آبشارها و آب‌نماهاي سنتي، سالن بدنسازي، زمين ميني گلف، كافي‌شاپ در فضاي باز وسرپوشيده، رستوران‌هاي بام مهتاب و تالارهاي مجهز، گلفروشي، عكاسي، گالري دفينه، سالن‌هاي سرباز و سرپوشيده، مجهز به گرمايش و سرمايش براي فصل‌هاي مختلف مي‌باشد كه آماده پذيرايي از مهمانان گرامي به ويژه وزارت خانه‌ها، سازمان‌ها، ادارات، شركت‌هاي دولتي و خصوصي و هتل ارم همكاران خود در آژانس‌هاي خدمات مسافرتي، سياحتي و زيارتي و مديران هتل‌ها در سراسر دنيا مي‌باشد.هتل چهار ستاره بزرگ ارم، در يكي از نقاط خوش آب و هواي پايتخت، در شمال پايتخت در تپه هاي عباس آباد نزديك به مجموعه هاي فرهنگي بزرگي چون كتابخانه ملي، باغ موزه دفاع مقدس، گنبد مقدس و پل طبيعت واقع شده است. اين هتل شامل 72 باب اتاق و سوئيت مجهز به لوازم لوكس و مجلل به همراه تراس بزرگ با چشم انداز زيبا از شهر تهران مي باشد. اين مجموعه اي رفاهي تفريحي وابسته به سازمان اوقاف و امور خيريه كشور مي باشد كه بخش عمده درآمد اين مجموعه صرف نگهداري و تحصيل ايتام و امور خيريه مي گردد. پياده روي در فضاي دنج و دلپذير اين هتل تداعي كننده باغ ايراني براي ميهمانان عاليقدر اين هتل مي باشد. ويژگي ديگر اين هتل قرار گرفتن در محل تقاطع 3 بزرگراه اصلي شهر تهران، بزرگراه شهيد حقاني، شهيد همت و آيت الله مدرس مي باشد. اين موقعيت عالي جغرافيايي نقش زيادي در دسترسي آسان به كليه نقاط شهر، فرودگاه ها، ايستگاه هاي مترو و مراكز فرهنگي، اقتصادي، تفريحي و تجاري دارد. از ديگر امكانات اين هتل مي توان به رستوران بام مهتاب با ظرفيت 120 نفر با چشم انداز زيبا با سرو انواع غذاهاي ايراني و فرنگي، رستوران سنتي هتل ارم تهران كلاس در فضاي باز با سرو انواع غذاي سنتي، چايخانه زوفا با فضايي دلنشين، كافي شاپ با ظرفيت 60 نفر، تالار فيروزه با ظرفيت 450 نفر، سالن همايش هاي بين المللي هتل بزرگ ارم با ظرفيت 500 نفر، سالن همايش و كنفرانس نگين با ظرفيت 180 نفر، مجموعه ورزشي شامل استخر، سونا بخار و خشك، جكوزي و سالن بدنسازي، آتليه عكاسي و فيلمبرداري، سالن صبحانه خوري، گل فروشي و گل آرايي، گالري عقد، پاركينگ با ظرفيت 600 خودرو و كارواش اشاره كرد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط حفاري | ۱۳ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۵:۰۸ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

هتل امير تهران و هتل پژوهش تهران


خانه قديمي مشيرالدوله  در حد فاصل  هتل امير تهران خيابان منوچهري و جمهوري اسلامي در كوچه پيرنياي لالهزار واقع شده و منتسب به حسن پيرنيا ملقب به مشيرالدوله است كه از رجال برجسته دوره قاجار بود. عمارت مشيرالدوله سه طبقه است و مصالح به كار رفته در خانه مشيرالدوله، عمدتاً خشت و آجر است؛ ولي شيوه پوشش در طبقات مختلف متفاوت است. تزئينات خانه مشيرالدوله در نهايت سادگي كار شده و سطوح نماي خارجي آن ساده و يكدست آجر با بندكشي گچي و سطح و داخل بنا نيز عمدتاً صاف و يكدست است. گچبري و فرنگي كاري ايوان شمالي و هتل پژوهش هتل پژوهش تهران تهران كاشي كاري اتاق‌هاي زيرزمين بنا مهمترين تزئينات آن را تشكيل مي‌دهند. كاشيهاي به كار رفته در زيرزمين از جنس خشت، با ابعاد بزرگ و منقوش به تصوير شخصيتهاي اساطيري و تاريخي است.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط حفاري | ۱۳ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۴:۵۶ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

هتل بلوط تهران و هتل طوبي


عمارت باغ هتل طوبي فردوس در باغ گسترده و پر درختي قرار دارد و در دوره محمد شاه قاجار ساخته شده است.عمارت باغ فردوس هتل طوبي در اوايل قرن ۱۳ ه. ق ساخته هتل بلوط تهران شده و بعدها نيز بازسازي شده است. محوطه عمارت باغ فردوس به سبب  زيبايي و سرسبزي، به باغ فردوس معروف شد. محل عمارت باغ فردوس در تجريش است. عمارت باغ فردوس توسط هتل طوبي حاج ميرزا آقاسي در زمان محمدشاه قاجار بنا شد و در سال ۱۲۶۴ هجري قمري- بعد از مرگ محمد شاه- به صورت متروكه درآمد. در زمان ناصرالدين شاه، عمارت و باغ  فردوس مورد توجه نظام الدوله معيرالممالك قرار هتل طوبي گرفت كه بعد از خريد، آن  هتل طوبي را مرمت كرد و باغ فردوس نام نهاد. در دوره‌هاي بعد، تملك باغ و عمارت فردوس دست به دست گشت تا اينكه در سال ۱۳۱۶ شمسي به وزارت فرهنگ وقت انتقال يافت و تعميرات هتل طوبي اساسي در آن صورت گرفت.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط حفاري | ۱۳ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۴:۴۷ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

هتل نيلو


خت مرمر يا تخت سليمان به شكل يك سكوي ديواره‌دار بلند از ۶۵ قطعه مرمر بزرگ و كوچك ساخته شده است و در وسط ايوان مستقر است. تخت مرمر در سه سال اول سلطنت كريم خان زند يعني در سال‌هاي ۱۱۶۳ تا ۱۱۶۵ هجري قمري بنا شد. پس هتل نيلو از فوت خان زند، آقا محمد خان قاجار (1193 تا 1211 ه.ق) عمارت تخت مرمر را تكميل كرد و در سال ۱۲۰۶ هجري قمري دستور داد بيشتر مصالح ساختماني و قطعات نقاشي و تزئيني كاخ سلطنتي كريم خان را از شيراز به تهران بياورند و در ساختن تخت مرمر به كار گيرند. به دستور فتحعلي شاه قاجار، در سال ۱۲۲۰ هجري قمري يك تخت مرمر بزرگ ساخته شد كه اكنون در وسط ايوان اصلي كاخ قرار دارد و نام اصلي هتل نيلو آن تخت سليمان است. در اطراف اين ايوان، آثار نقاشي و تزئينات فراوان دوران قاجار به يادگار مانده است. پس از فتحعلي شاه، ديگر شاهان قاجار هم به پيروي از اجداد خويش در تكميل تزئينات و آراستن بناهاي كاخ گلستان اقدام كردند
ادامه مطلب
نوشته شده توسط حفاري | ۱۳ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۴:۳۹ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |